Eskiden yoğurtlar iki üç günde ekşirdi, neden şimdi çok uzun süre ekşimiyor ?
Yoğurt yüksek teknoloji ile üretilir. Yoğurdun ekşimesinin geç olmasının ön önemli nedeni her gün taze yoğurt mayası kullanılarak üretilmesidir.

Eskiden olduğu gibi başka bir yoğurtla mayalanarak yoğurt yapılmamaktadır. Güçlü teknolojik altyapı ve hijyen şartlarına uyularak üretilen yoğurtlarımız gerekli raf ömrünü bozulmadan tamamlar.
Pastörize süt zararlı mıdır ? Pastörizasyon nedir ?
Pastörizasyon, çiğ sütün içinde bulunan insan sağlığına zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi işlemidir. Bu işlem sütün kapalı bir sitem içinde ısıtılıp soğutularak (72°C'ta en az 15 saniye) gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem sırasında hastalık yapıcı organizmalar ölür ve besin değeri korunur.Sokak sütçülerinden alınan sütün kaynatılması ile hastalık yapıcı organizmalarla birlikte sütün protein ve vitaminlerinin önemli bir kısmı kaybedilmektedir. Dolayısıyla kaynatma bir postörizasyon işlemi değildir.
Uzun Ömürlü Sütlerde katkı maddesi varmıdır ? Nasıl bu kadar uzun süre dayanabiliyorlar ?
Ambalajı açılmadığı sürece oda sıcaklığında aylarca tazeliğini koruyan gıdalara "uzun ömürlü" diyoruz. Sütün uzun ömürlü olması için iki aşamalı bir işlem gerekiyor, UHT işleme teknolojisi ve aseptik ambalajlama teknolojisi.UHT, Ultra Yüksek Isı anlamına gelen İngilizce Ultra High Temperature sözcüklerinin ilk harflerinden oluşuyor. UHT işleminde süt 2 ile 6 saniye süreyle 135-150°C'ye ısıtılıyor ve daha sonra hızla oda sıcaklığına soğutuluyor. Bu şekilde, içindeki tüm zararlı mikroorganizmalardan arındırılan süt her türlü dış etkiye kapalı sistemlerde aseptik karton ambalajlara dolduruluyor.Aseptik teknolojinin en önemli özelliği ürünün hava, ışık gibi dış etkenlerle temasını bütünüyle kesmesi. Bu yalıtım henüz dolum aşamasında sağlanıyor. Aseptik karton ambalajlarımız altı katmanlı yapısıyla ürünü tüm dış etkenlerden koruyor. Ambalaj dışarıdan içeriye doğru sırasıyla, neme karşı koruyucu polietilen; sağlamlaştırıcı ve güçlendirici karton; yapıştırıcı polietilen; oksijen, koku ve ışığı engelleyen aseptik alüminyum folyo; yapıştırıcı polietilen ve sıvı tutucu polietilen katmanlarından oluşuyor.Süt ve diğer gıda maddeleri böylelikle, hiçbir katkı maddesi olmaksızın tazeliğini kapalı aseptik ambalaj içinde aylarca koruyabiliyor. Kaynak: Tetrapak
Aldığım ürünün ambalajını açtığımda tarihi geçmediği halde bozulduğunu gördüm.
Uzun ömürlü süt ve süt ürünlerinde en önemli konu ambalajların sağlam olması ve ürünün hava ile temas etmemiş olmasıdır. Ürünlerin satış raflarına gelene kadar zaman zaman çok hırpalanmaktadır. Bunun için tüketicilerin ürünü satın alırken ambalajını çok iyi kontrol etmeleri gerekir.
Pastörize ve UHT süt ürünleri kaynatılmalı mı ?
Her iki süt ısısal işlemden geçirilmektedir. Bu ısısal işlemler sırasında besin değerlerine zarar vermeden mikro organizmalar yok edilmektedir. Bu sütlerin tekrar evde kaynatılmasına gerek yoktur. İkinci bir ısıtma işlemi besin değerlerinin kaybına yol açar. Ancak sütün kullanım öncesi 45 -50°C ısıtılması süte herhangi bir zarar vermez.
Süt içemiyorum Süt yerine aynı miktarda süt ürünü ile aynı yararı sağlayabilir miyim ?
Süt yerine aynı miktarda yoğurt tüketilebildiği gibi, süte eşdeğer miktarlarda peynir çeşitleri, ayran, vb tüketilebilir. Örneğin iki kibrit kutusu kadar peynir bir bardak süte eşdeğerdir.
Süt sadece bebekler, hastalar ve çocuklar için mi gereklidir ?
Süt, içerdiği besin maddelerinden dolayı her yaş grubunun tüketmesi zorunlu olan bir gıda maddesidir. Dengeli beslenme için günde Bebekler 750 ml, Çocuklar 300-350 ml, Gençler 350 ml, Yetişkinler-yaşlılar 250-400 ml, Hamile-emzikli kadınlar 500 ml içme sütü tüketilmelidir.
Sütün boy uzamasına etkisi var mıdır ?
Büyüme çağındaki çocukların her türlü kaliteli besin alması gerekir. Süt bunların içinde en önemlilerindendir. Boy uzunluğunda kalıtsal faktörler önemlidir. Bununla birlikte büyüme çağındaki çocukların günde 3-4 bardak süt içmesi veya eşdeğerde yoğurt yemesinin büyümeye katkısı olacaktır.
Osteoporoz hastası ne kadar süt içmelidir ?
Osteoporoz hastası olduktan sonra içilen süt, çocukluktan itibaren içilmeye başlanan süt kadar yarar sağlamaz. Osteoporoz tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ile sütte yoğun bulunan kalsiyum arasında istenmeyen bir etkileşim mevcuttur. Bunun için osteoporoz hastalarının sütü doktoruyla konuşup onun talimatları doğrultusunda içmesi gerekir.
Bize Ulaşın
0212 272 00 01